تپانچه MP-446 محصول کارخانه IZHEVSK که نام تجاری این کار خانه در غرب با نام بایکال شناخته می شود می باشد.
تپانچه MP-446 مشتق تپانچه YARYGIN PYA می باشد که در سال 2003 توسط ارتش روسیه به تصویب رسید.

نمونه ای از تپانچه YARIGIN PYA
تفاوت بین ام پی 446 و YARYGIN PYA در نوع مواد به کار رفته در قاب و مناظر است.(لوازم یدکی)
تپانچه ام پی 446 از نوع سلاح های گلنگدن کور کوتاه می باشد که مزیت این نوع سلاح ها لگد کمتر و در نتیجه بالا رفتن دقت در تیر اندازی می شود.
از دیگر مزایای این سلاح دکمه ی آزاد کردن خشاب سلاح است که در زیر حفاظ ماشه قرار دارد و این دکمه می تواند در هر دو طرف اسلحه وجود داشته باشد.که البته در نسل بعدی این سلاح این امکان وجود دارد.
مکانیزم قفل این سلاح نیز به صورتیست که هنگام تیر اندازی به سادگی گیر نمیکند و ضامن این سلاح بسیار ایمنی می باشد.
مشخصات:
نوعOUBLE ACTION
کالیبر:9x19 Luger / Parabellum
وزن بدون لود(خشاب بدون گلوله):830 گرم
طول:198 م م
برگه ناظم آتش:تک تیر و ضامن
طول لوله:112 م م
ظرفیت خشاب :17 گلوله

نمایی از قطعات جدا شده

نمای سمت راست سلاح(برگه ناظم اتش و دکمه ی خشاب گیر نیز دیده می شود)

نمای سمت چپ
همانطور که گفتیم در این سلاح دکمه ازاد کننده خشاب در هر دو طرف مشخص است
به علاوه اهرم ازاد کننده قفل کردن سلاح یا UNJAMMER

+ نوشته شده در  شنبه سوم تیر ۱۳۹۱ساعت 10:58  توسط ممد  | 

کلت تکنواخت ارتش -«کلت مُصلِح» (peacemaker) با نام اصلی Colt single-action Army

 

کلت مدل ۱۸۷۳

کلت تکنواخت ارتش، معروف به «کلت مُصلِح» (peacemaker) با نام اصلی Colt single-action Army گونهای رِولوِرکلت برای سواره نظام ارتش آمریکا طراحی و در سال ۱۸۷۳ میلادی عرضه شد. بود که توسط کارخانه

این سلاح پرطرفدارترین و رایجترین رولور در غرب وحشی شد. به طوری که گاوچران‌ها بدون آن گاوچران حساب نمی‌شدندو افرادی مانند بوچ کسدی و دسته دالتون‌ها از آن استفاده می‌کردنند. نوع آن با لوله ۷٫۵ اینچی برای یگان سواره نظام ساخته شده بودولی در بین گاوچرانها با لوله ۵٫۵ و ۴ اینچی رایج بود.این سلاح توسط یگان توپخانه ارتش آن کشور نیز اتخاذ شد.

 

این سلاح هنوز توسط کارخانه‌های مشهوری ساخته می‌شودومخصوصآ به دلیل دقت بیشتر نسبت به رولورهای اتوماتیک برای اردو زدن در مناطق جنگلی و شکار و تیر اندازی هدفی مفیدتر است.

به کار اندازی

عملکرد این اسلحه تکنواخت است. به این صورت که برای شلیک باید چکش آن را مسلح کرد و سپس ماشه را چکاند و برای شلیک بعدی نیز چنین کرد.

این سلاح ۶ تیر ظرفیت دارد ولی چون چکش آن در اثر ضربه شدید به احتمال زیاد شلیک می‌کند یکی از مخزنها را خالی می‌گذارند.

خصوصیات

ظرفیت آن ۶ تیر و کالیبر آن ۰٫۴۵ لانگ کلت است که نباید با ۰٫۴۵ اتوماتیک اشتباه شود. سیلندر آن بر خلاف رولور‌های دیگر ثابت است که به استحکام آن کمک می‌کند ولی باید تک تک در آن فشنگ گذاشت و هنگام خارج کردن پوکه هم باید یکی‌یکی آن‌ها را در آورد.

رسانه

این اسلحه در فیلم‌های وسترن و وسترن اسپاگتی بسیاری استفاده شده‌است.

کلینت ایستوود در فیلم‌های بخاطر یک مشت دلار و بخاطر چند دلار بیشتر ار مدل ۵/۵ اینچی آن استفاده کرده‌است.

+ نوشته شده در  شنبه سوم تیر ۱۳۹۱ساعت 10:51  توسط ممد  | 


تفنگ ماوزر ایرانی، پارابلوم بلند (لوگر) ساخت ۱۹۳۵-۱۹۳۶، کالیبر ۹ میلیمتری. مدل ۱۳۱۴ ایرانی. تنها ۱۰۰۰ قبضه از سوی ایران خریداری شد و به‌این خاطر تفنگی کمیاب است.

 

تپانچه پارابلومکه در بیرون از منطقه آلمانی زبان بیشتر با نام تپانچه لوگر شناخته شده است و نام انگلیسی آن «Luger P08» است. به آلمانی «Pistole 08».

این اسلحه در سال ۱۸۹۸ توسط جورج لوگر اتریشی که از ارتش خارج شده و در کارخانه "لووه" آلمان (بعد ها بنام "د. و. ام." کارلسروهه) استخدام شده بود طراحی شد و در سال ۱۹۰۰ وارد خط تولید شد.
ریشه نام پارابلوم

این لغت از یک ضرب المثل لاتینی (رومی) ریشه گرفته که میگوید: Si vis pacem para bellum که معنی آن اینست: "اگر صلح را میخواهی برای جنگ مسلح بشو"


خدمت

تپانچه لوگر یکی از رایج ترین اسلحه‌های کمری نیمه اول قرن بیستم است و در جنگ جهانی اول و دوم توسط آلمانسویس استفاده وسیع شد. در طول جنگ جهانی لوگر به دلیل طراحی ارگونومیک (زاویه ۵۵ درجه دسته) و دقت بالای آن مورد ستایش سربازان آمریکایی بود. و
خصوصیات

نکته قابل توجه در مورد لوگر این است که اولین اسلحه‌ای بود که در کالیبر ۹ میلیمتری ساخته شد. هرچند فشنگ پایه آن ۶۵/۷ میلیمتری پارابلوم بود و بعد ها کالیبر ۴۵ آن نیز ساخته شد.
وزن: ۸۷۰ گرم
طول: ۲۲۲ میلیمتر
طول لوله: از ۹۸ تا ۲۰۳ میلیمتر
گلوله: ۶۵/۷و ۹ میلیمتری لوگر
ظرفیت: ۸ تیر
عملکرد لوگر

به اصطلاح تاگل_اکشن است و به این صورت است که در پشت مخزن دو قطعه باهم به صورت زانویی به هم متصل می‌باشند. قبل از شلیک این دو قطعه در امتداد هم مثل پای انسان قرار دارند و بعد از شلیک این قطعه مثل زانو از وسط جمع می‌شود گلوله به خارج پرتاب می‌شود و ابتدای زانویی به زایده برخورد می‌کند و مجددآ به حالت اولیه باز می‌گردد و برخلاف دیگر اسلحه‌های مثل کلت که لوله اسلحه به پایین می لغزد در لوگر لوله فقط در امتداد بدنه حرکت موازی می‌کند و این دقت اسلحه را زیاد می‌کند.
امروزه

امروزه لوگر به صورت محدود و در چند شرکت محدود برای کلکسیون دار ها ساخته می‌شود و گران است. و نوع قدیمی آن با وجود کمیاب نبودن حدود ۱۲۰۰دلار هم قیمت گذاری شده است.

+ نوشته شده در  شنبه سوم تیر ۱۳۹۱ساعت 10:38  توسط ممد  | 

طپانچه اعلام خبر   Signal Pistol

 

طپانچه اعلام خبر ،جنگ افزاری است ساخت ایران که از سال 1355 شروع به ساخت گردید . طپانچه های اعلام خبر برای مشخص کردن موقعیت نیروهای پیاده یا آگهی خبرهای قراردادی بکار برده می شود. با فشنگ کالیبر 5/26 میلیمتری منور تغذیه میشوند ، دستی و بدون خان که برای شلیک فشنگهای اعلام خبر کوتاه (بدون چتر ) و بلند ( چتردار ) مورد استفاده قرار میگیرد. این سلاح فاقد ضامن و دستگاه نشانه روی بوده و نواخت تیر آن 10 الی 20 گلوله در دقیقه می باشد . این سلاح از دو قسمت اصلی لوله و بدنه تشکیل شده و برای گلوله گذاری و پوکه برداری لازم است ضامن نگهدارنده لوله را به سمت عقب کشیده ، لوله سلاح را جهت پر یا خالی کردن آماده نمود.

این سلاح در دو مدل تولید میشود:

1 – مدل ماشه دار (5/26  LP ) از طریق تاشدن لوله فشنگ گذاری میگردد و از طریق ماشه شلیک می کند.

2 – مدل بدون ماشه ( WT 5/26 LP ) از طریق دوران درپوش ته لوله ، فشنگ گذاری میگردد سپس با ضربه ، به ته طپانچه عمل شلیک انجام می شود.

مختصات فنی مدل ماشه دار (5/26  LP )

کالیبر : 5/26 میلیمتر

وزن سلاح : 900 گرم

برد گلوله با چتر : 150 متر

برد گلوله بدون چتر : 100 متر

طول سلاح : 21 سانتیمتر

طول لوله : 15 سانتیمتر

مختصات فنی مدل بدون ماشه ( WT 5/26 LP )

کالیبر : 5/26 میلیمتر

وزن سلاح : 450 گرم

برد گلوله با چتر : 150 متر

برد گلوله بدون چتر : 100 متر

طول سلاح : 5/18 سانتیمتر

طول لوله : 15 سانتیمتر

انواع مهمات

 

1 – مهمات منور : کوتاه (بدون چتر ) و بلند ( چتردار )

2 – مهمات دودزا : این مهمات با رسیدن به آخرین نقطه پرواز عمل می کند.

نکات ایمنی طپانچه

1 – از گلوله های معتبر که تاریخ مصرف آن به پایان نرسیده است استفاده کنید .

2 – چنانچه مهمات پس از شلیک عمل نکرد ، سریعا آنرا خارج نکنید.

3 – هرگز سلاح را در دسترس افراد غیر مجاز و آموزش ندیده قرار ندهید .

4 – همیشه سلاح را تمیز کرده و قطعات داخلی و دستگاه چکاننده را روغنکاری نمائید ( داخل لوله را با محلول آب و صابون نظافت کنید ).

5 – از سلاحهایی که لوله آن خود به خود باز میشود استفاده نکنید.

6 – سلاح دارای مهمات را بطرف انسان ، انبار سوخت ،انبار پوشاک و... نشانه روی نکنید.

7 – هنگام شلیک حتما هر دو دست را بالای سر کشیده ، سپس شلیک کنید.

8 – قبل از شلیک ، حتما جهت وزش باد را در نظر داشته باشید.

+ نوشته شده در  جمعه نهم بهمن ۱۳۸۸ساعت 22:42  توسط ممد  | 

TOKAREV TT-33

 

ارتش شوروی در  دهه 1920 میلادی عملا فاقد یک سلاح کمری نیمه اتوماتیک کارآمد بود . در آن زمان ارتش شوروی عمدتا از سلاح کمری ماوزر ،C96 و رولور NAGANT M1895 استفاده می کرد و بدنبال سلاحی بود تا آنرا جایگزین این دو سلاح تقریبا قدیمی کند . تا سال 1930 ارتش شوروی تپانچه های متفاوتی را آزمایش کرد تا نهایتا طرح طپانچه ساخت آقای Fedor Tokarev مورد پسند سران ارتش واقع گردید .

تا سال 1933 ارتش شوروی تعداد زیادی از این تپانچه را آزمایش کرد تا اینکه تولید مدل بهینه سازی شده  آن در سال 1934 تأیید شد . تا سال 1941 تعداد 600 هزار قبضه از این سلاح با نام TT-33 ساخته و به ارتش شوروی تحویل داده شد .

در طول جنگ اصلاحات اندکی بر روی این سلاح انجام شد تا هزینه تولید آن کاهش یابد . خط تولید این سلاح در خاک شوروی در سال 1952 رسما تعطیل شد و سلاح 9 میلیمتری ماکاروف PM جانشین این سلاح شد ( البته ارتش شوروی تا سال 1960 و پلیس شوروی تا سال 1970 از این سلاح استفاده کردند ) . در دهه 1950 جواز ساخت این سلاح به چند کشور عضو پیمان ورشو و دیگر هم پیمانان شوروی مثل مجارستان ، لهستان ، یوگسلاوی ، چین و کره شمالی صادر شد . عمده تپانچه های ارتشی توکارف مدل TT در کالیبر 62/7 میلیمتر ساخته شده اند ولی انواع صادراتی آن با کالیبر 19 × 9 میلیمتر و با ضامن انصراف از شلیک ارائه شده اند .

سلاح توکارف یک سلاح قابل اعتماد و ساده است . برد و کشندگی آن کافی و نگهداری و نظافت آن آسان می باشد . تنها نقطه ضعف آن همانا نبودن ضامن انصراف از شلیک در آن است . همچنین قبضه آن کمی بد دست می باشد . این سلاح از گلنگدن با سیستم عقب نشینی کوتاه بهره می گیرد . سیستم تغذیه فشنگ آن از سلاح COLT M1911 اقتباس شده تا در هزینه های تولید آن صرفه جویی شود . ماشه آن از نوع یک زمانه است و فاقد هرگونه ضامن می باشد .چخماق و متعلقات آن بصورت یک تکه ساخته شده که این امر باز و بسته کردن و نظافت سلاح را راحت تر می کند.

مشخصات فنی TOKAREV TT-33

کالیبر : 25 × 62/7 میلیمتر             

مکانیزم ماشه : یک مرحله ای

طول : 6/11 سانتیمتر

وزن خالی : 910 گرم

ظرفیت خشاب : 8 تیر

+ نوشته شده در  جمعه نهم بهمن ۱۳۸۸ساعت 22:23  توسط ممد  | 

تپانچه Tokarev TT-33 ساخت اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی


ارتش سرخ شوروي در دهه 1920 ميلادي ، عملآ فاقد يك سلاح كمري نيمه اتوماتيك كارآمد بود. در آن زمان ارتش شوروي ، عمدتآ از سلاح هاي كمري مازور C96 و رولور Nagant M1895 استفاده مي كرد و به دنبال سلاحي بود تا آن را جايگزين اين دو سلاح تقريبآ قديمي كند

تا سال 1930 ، ارتش شوروي تپانچه هاي متفاوتي را آزمايش كرد تا نهايتآ طرح تپانچه ساخت آقاي Fedor Tokarev ، مورد پسند سران ارتش واقع گرديد. تا سال 1933 ، ارتش شوروي تعداد زيادي از اين تپانچه را آزمايش كرد تا اينكه توليد مدل بهينه سازي شده آن در سال 1934 تآييد شد. تا سال 1941 ، تعداد 600 هزار از اين قبضه با نام TT-33 ساخته و به ارتش شوروي تحويل داده شد.


این تصویر تغییر اندازه داده شده. برای نمایش آن به صورت کامل لطفا روی این نوار کلیک نمائید. اندازه اصلی تصویر 768x772 و حجم آن 220KB می باشد.

در طول جنگ ، اصلاحات اندكي بر روي اين سلاح انجام شد تا هزينه توليد آن كاهش يابد. خط توليد اين سلاح در خاك شوروي و در سال 1952 ، رسمآ تعطيل شد و سلاح 9 ميليمتري ماكاروف PM جانشين آن شد (البته ارتش شوروي تا سال 1960 و پليس شوروي تا سال 1970 ، از اين سلاح استفاده مي كردند). در دهه 1950 ، جواز ساخت اين سلاح به چند كشور عضو پيمان ورشو و ديگر هم پيمانان شوروي مانند مجارستان ، لهستان ، يوگوسلاوي ، چين و كره شمالي صادر شد. عمده تپانچه هاي ارتشي توكارف مدل TT ، در كاليبر 62/7 ميليمتر ساخته شده اند. ولي انواع صادراتي آن ، با كاليبر 9 × 19 ميليمتري و با ضامن انصراف از شليك ارائه شده اند

این تصویر تغییر اندازه داده شده. برای نمایش آن به صورت کامل لطفا روی این نوار کلیک نمائید. اندازه اصلی تصویر 800x619 و حجم آن 210KB می باشد.

سلاح توكاروف ، يك سلاح قابل اعتماد و ساده است. برد و كشندگي آن كافي و نگهداري و نظافت آن آسان مي باشد. تنها نقطه ضعف آن ، همانا نبود ضامن انصراف از شليك در آن است. همچنين قبضه آن كمي بددست مي باشد. اين سلاح از گلنگدن با عقب نشيني كوتاه بهره مي برد.

این تصویر تغییر اندازه داده شده. برای نمایش آن به صورت کامل لطفا روی این نوار کلیک نمائید. اندازه اصلی تصویر 792x1024 و حجم آن 289KB می باشد.


سيستم تغذيه فشنگ آن ، از سلاح Colt M1911 اقتباس شده تا در هزينه هاي توليد آن صرفه جويي شود. ماشه آن ، از نوع يك زمانه است و فاقد هرگونه ضامن مي باشد. چخماق و متعلقات آن به صورت يك تكه ساخته شده كه اين امر ، باز و بسته كردن و نظافت سلاح را راحت تر مي كند


این تصویر تغییر اندازه داده شده. برای نمایش آن به صورت کامل لطفا روی این نوار کلیک نمائید. اندازه اصلی تصویر 800x676 و حجم آن 232KB می باشد.


مشخصات فنی:

كاليبر: 25 × 62/7 (۶۲/7 مازور)
مكانيزم ماشه: يك مرحله اي
طول سلاح: 116 ميليمتر
وزن سلاح خالي: 910 گرم
ظرفيت خشاب: 8 تير

این تصویر تغییر اندازه داده شده. برای نمایش آن به صورت کامل لطفا روی این نوار کلیک نمائید. اندازه اصلی تصویر 800x698 و حجم آن 249KB می باشد.
+ نوشته شده در  جمعه نهم بهمن ۱۳۸۸ساعت 22:3  توسط ممد  | 

تپانچه لوگر


تپانچه پارابلومکه بیشتر با نام تپانچه لوگر شناخته شده است و نام انگلیسی آن «Luger P08» است. این اسلحه در سال 1898 توسط جورج لوگر آلمانی که بازنشسته ارتش بود طراحی شد و در سال 1900 وارد خط تولید شد.

 
در ايران

تفنگ ماوزر ایرانی، پارابلوم بلند (لوگر) ساخت ۱۹۳۵-۱۹۳۶، کالیبر ۹ میلیمتری. مدل ۱۳۱۴ ایرانی. تنها ۱۰۰۰ قبضه از سوی ایران خریداری شد و به‌این خاطر تفنگی کمیاب است.

این تصویر تغییر اندازه داده شده. برای نمایش آن به صورت کامل لطفا روی این نوار کلیک نمائید. اندازه اصلی تصویر 827x407 و حجم آن 58KB می باشد.

تپانچه لوگر یکی از رایج ترین اسلحه های کمری نیمه اول قرن بیستم است و در جنگ جهانی اول و دوم توسط آلمان و سویس استفاده وسیع شد. در طول جنگ جهانی لوگر به دلیل طراحی ارگونومیک (زاویه 55 درجه دسته) و دقت بالای آن مورد ستایش سربازان آمریکایی بود

به اصطلاح تاگل-اکشن است و به این صورت است که در پشت مخزن دو قطعه باهم به صورت زانویی به هم متصل می باشند. قبل از شلیک این دو قطعه در امتداد هم مثل پای انسان قرار دارند و بعد از شلیک این قطعه مثل زانو از وسط جمع می شود گلوله به خارج پرتاب می شود و ابتدای زانویی به زایده برخورد می کند و مجددآ به حالت اولیه باز می گردد و برخلاف دیگر اسلحه های مثل کلت که لوله اسلحه به پایین می لغزد در لوگر لوله فقط در امتداد بدنه حرکت موازی می کند و این دقت اسلحه را زیاد می کند.مقاومت این اسلحه در مقابل عوامل خارجی مانند گرد و غبار زیاد است
این تصویر تغییر اندازه داده شده. برای نمایش آن به صورت کامل لطفا روی این نوار کلیک نمائید. اندازه اصلی تصویر 1024x768 و حجم آن 47KB می باشد.

امروزه لوگر به صورت محدود و در چند شرکت محدود برای کلکسیون دار ها ساخته می شود و گران است. و نوع قدیمی آن با وجود کمیاب نبودن حدود 1200 دلار هم قیمت گذاری شده است

 

مشخصات فني:

نکته قابل توجه در مورد لوگر این است که اولین اسلحه ای بود که در کالیبر 9 میلیمتری ساخته شد. هرچند فشنگ پایه آن 7.65 میلیمتری پارابلوم بود و بعد ها کالیبر 45 آن نیز ساخته شد.
  • وزن: 870 گرم
  • طول: 222 میلیمتر
  • طول لوله: از 98 تا 203 میلیمتر
  • گلوله: 7.65 و 9 میلیمتری لوگر
  • ظرفیت: 8 تیر
+ نوشته شده در  جمعه نهم بهمن ۱۳۸۸ساعت 22:1  توسط ممد  | 

 

برتا 92FS

تپانچه برتا 92FS بدون شک یکی از بهترین سلاحهای کمری دنیا بشمار میرود چرا که بیش از 20 کشور جهان آن را بعنوان سلاح کمری ارتش و نیروی پلیس خود برگزیده اند.این تپانچه در ارتش آمریکا با نام M9 شناخته میشود.مدل 90 TOW نمونه بهینه سازی شده 92FS میباشد.در این مقاله به تحلیل این تپانچه میپردازیم.
قاب:
قاب این تپانچه از نو طراحی شده و ورود صحیح گلوله به خزانه و خروج بی دردسر پوکه را باعث میشود.سطح داخلی کاملا صاف و صیقلی است.در فضای داخلی قاب و در نزدیکی پین باز و بسته کردن سلاح،یک جاذب ضربه فنری تعبیه شده که در هنگام عقب نشینی آلات متحرک در زمان شلیک از شدت عقب نشینی میکاهد.
این قطعه با جذب ضربه دریافت شده و پخش و خنثی سازی آن باعث افزایش عمر قطعات میشود.
حافظ ماشه بصورت گرد ساخته شده تا با انگشت تیر انداز بهتر چفت شود.
ریل نصب وسایل جانبی:
این ریل در قسمت زیرین و جلوی لوله تعبیه شده و بخشی از بدنه سلاح است.که کاربر میتواند انواع چراغ قوه و لیزر را به این ریل نصب کند.در زمانی که هیچ وسیله ای به ریل متصل نیست یک پوشش مخصوص بر روی آن قرار میگیرد تا از آسیب رسیدن به آن جلوگیری و خارج کردن سلاح از غلاف را آسان کند.
ریل مذکور به روش ماشین کاری بوجود آمده است.اسلاید آناتومیک:
بدنه و اسلاید این سلاح طوری طراحی شده است تا خارج کردن آن از غلاف بدون مشکل انجام شود.شیارهای طولی ایجاد شده بر روی قاب گلنگدن باعث تسهیل عمل مسلح کردن سلاح و بکارگیری آسانتر ضامن آن شده است.ضامن رها کننده گلنگدن از نو طراحی شده تا با خطوط قبضه و بدنه هماهنگ باشد.
تمامی قطعات فلزی از جمله ضامن (در صورت وجود)،پین باز و بسته کردن و ضامن رها کننده گلنگدن با ماده ای به نام Bruniton پوشیده شده اند تا از خوردگی و اصطحکاک نا خواسته قطعات جلوگیری شود.
قبضه ارگونومیک:
پوشش قبضه این مدل یک تکه ساخته شده است تا نصب و تعویض آن آسانتر انجام شود.برای افرادی که دست کوچکتری دارند نوعی قبضه باریکتر عرضه شده است.قسمت پشتی قبضه بصورت منحنی ساخته شده تا با دست تیرانداز بهتر چفت شود.در مجموع این قبضه طوری ساخته شده تا حتی در شرایط مرطوب به بهترین شکل در دست تیرانداز قرار گیرد.
چخماق ماشین کاری شده:
در چخماق این سلاح یک روزنه تعبیه شده تا از وزن آن کاسته شده و بر سرعت عمل آن افزوده شود.این چخماق در مدلهای F و G نصب میشود.
سایت نشانه:
سایت نشانه روی قابل تعویض از نوع Super Luminova پوشیده شده است که نور محیط را جذب کرده و در محیط تاریک از خود باز میتاباند.سایتهای جلویی و عقبی را میتوان با انواع دیگر از جمله سایتهای شبتاب تریتیومی تعویض کرد.این سایتها نسبت به سایت نشانه روی مدل 92 دارای میدان دید وسیعتری به میزان 5 میلیمتر هستند.
خشاب ظرفیت بالا:
خشاب روان و ظرفیت بالای این تپانچه عمل مسلح کردن سریع را ممکن میسازد.این سلاح با دو خشاب متفاوت ارائه میشود:
کالیبر 9*19.
خشاب دو ردیفه با ظرفیت 15،10و17 تیر.
کالیبر 0.45 S&W.
خشاب دو ردیفه با ظرفیت 11،10و12 تیر.
باز و بسته کردن و نظافت آسان:عمل باز و بسته کردن و نظافت سلاح به آسانترین شکل ممکن انجام میشود.در هنگام باز یا بسته کردن سلاح هیچ حادثه غیر مترقبه یا ناخواسته ای روی نخواهد داد.
گلنگدن سلاید پس از گذشتن از قسمت عقبی قبضه بصورت خودکار چفت میشود.
مدل 90 TOW نوع F:
ماشه یک یا دو زمانه.دارای ضامن دستی بر روی اسلاید و قابلیت خواباندن ماشه و دارای قفل اتوماتیک سوزن آتش

 

سوزن آتش.
مدل 90 TOW نوع G:
ماشه یک یا دو زمانه.دارای مشخصات مشابه با مدل قبلی و قابلیت مسلح کردن چخماق با کمک فشردن یک اهرم مخصوص.
اندیکاتور مسلح بودن:
وقتی گلوله در خزانه قرار میگیرد،علامت قرمز رنگ روی ناخن فشنگ کش بیرون زده و کاربر را از مسلح بودن سلاح مطلع میسازد.این نقطه در سمت راست سلاح قرار میگیرد و میتوان آن را با دیدن یا لمس کردن احساس کرد بنابراین اطلاع از مسلح بودن سلاح در شب و محیط تاریک نیز ممکن خواهد بود.
قفل سوزن اتوماتیک:
این مکانیزم باعث میشود که سوزن آتش به جلو رانده نشود مگر اینکه ماشه تا آخر به عقب کشیده شود.
مشخصات فنی :

مدل: - 90 TOW
انواع : GوF
کالیبر: 19*9 و 0/45 S&W
ظرفیت خشاب: ۱۰ و ۱۵ و 17 تیر برای 19*9و11،10و و 12 تیر برای 0/45 S&W
گام خان: 250 میلی متر در مدلF، 400 میلی متر در مدلG
نوع خان: راست گرد، شش خان
عملکرد: نیمه خودکار با عقب نشینی کوتاه لوله
سیستم قفل لوله: قفل لوله و پیشانی جنگی
دستگاه نشانه روی: سایت قابل تعویض در عقب و جلو
قاب: آلیاژ سبک آلومینیوم
اسلاید: فولاد، پوشش فسفات و Bruniton
لوله: فولاد آبی ساخته شده به روش تراش ماشه با پوشش کروم در داخل


تپانچه برتا FS92 بدون شک یکی از بهترین سلاح های کمری دنیا به شمار می رود چرا که بیش از 20 کشور جهان آن را بعنوان سلاح کمری ارتش و نیروی پلیس خود برگزیده اند. این تپانچه در ارتش آمریکا با نام M9 شناخته می شود. مدل 90TOW نمونه بهینه سازی شده FS92 شناخته می شود. در این مقاله به تحلیل این تپانچه می پردازیم:

 

قاب:

قاب این تپانچه از نو طراحی شده و ورود صحیح گلوله به خزانه و خروج بی دردسر پوکه را باعث می شود. سطح داخلی کاملا صاف و سیقلی است. در فضای داخلی قاب و در نزدیکی پین باز و بسته کردن سلاح، یک جاذب ضربه فنری و فلزی تعبیه شده که در هنگام عقب نشینی آلات متحرک در زمان شلیک از شدت عقب نشینی می کاهد.

این قطعه با جذب ضربه دریافت شده و پخش و خنثی سازی آن باعث افزایش عمر قطعات می شود.

حافظ ماشه بصورت گرد ساخته شده تا با انگشت تیرانداز بهتر چفت شود.

 

ریل نصب وسایل جانبی:

این ریل در قسمت زیرین و جلویی لوله تعبیه شده و بخشی از بدنه سلاح است. شما می توانید انواع چراغ قوه و لیزر را به این ریل نصب کنید. در زمانی که هیچ وسیله ای به ریل متصل نیست یک پوشش مخصوص بر روی آن قرار می گیرد تا از آسیب رسیدن به آن جلوگیری و خارج کردن سلاح از غلاف را تسهیل کند.

ریل مذکور به روش ماشین کاری بوجود آمده است.

 

اسلاید آناتومیک:

بدنه و اسلاید این سلاح طوری طراحی شده است تا خارج کردن آن از غلاف بدون مشکل انجام شود. شیارهای طولی ایجاد شده بر روی قاب گلنگدن باعث تسهیل عمل مسلح کردن سلاح و بکارگیری آسان تر ضامن آن شده است. ضامن رها کننده گلنگدن از نو طراحی شده تا با خطوط اسلاید و بدنه هماهنگ باشد.

تمامی قطعات فلزی از جمله ضامن (در صورت وجود)، پین باز و بسته کردن و ضامن رها کننده گلنگدن با ماده ای به نام Bruniton پوشیده شده اند تا از خوردگی و اصطکاک نا خواسته قطعات جلوگیری شود.

 

قبضه ارگونومیک:

پوشش قبضه این مدل یک تکه ساخته شده است تا نصب و تعویض آن آسان تر انجام شود. برای افرادی که دست کوچک تری دارند نوعی قبضه باریک تر موجود است. قسمت پشتی قبضه بصورت منهنی ساخته شده تا با دست تیرانداز بهتر چفت شود. در کل این قبضه طوری ساخته شده تا حتی در شرایط مرطوب به بهترین شکل در دست تیرانداز قرار گیرد.

 

چخماق ماشین کاری شده :

در چخماق این سلاح یک روزنه تعبیه شده تا از وزن آن کاسته شده و بر سرعت عمل آن افزوده شود. این چخماق در مدل های F وG نصب می شود.

سایت نشانه روی قابل تعویض از نوع Super luminova پوشیده شده است که نور محیط را جذب کرده و در محیط تاریک از خود باز می تاباند. سایت های جلویی و عقبی را می توان با انواع دیگر از جمله سایت های شبتاب تریتیومی تعویض کرد. این سایت ها نسبت به سایت نشانه روی مدل 92 دارای میدان دید وسیع تری به میزان 5 میلی متر هستند.

 

خشاب ظرفیت بالا:

خشاب روان و ظرفیت بالای این تپانچه عمل مسلح کردن سریع را ممکن می سازد. این سلاح با دو خشاب متفاوت ارائه می شود:

کالیبر 19&9:

خشاب دو ردیفه با ظرفیت 15،10و 17 تیر.

کالیبر0/45 S&W:

خشاب دو ردیفه با ظرفیت 11،10و 12 تیر.

باز و بسته کردن و نظافت آسان:

عمل باز و بسته کردن و نظافت سلاح به آسان ترین شکل ممکن انجام می شود. در هنگام بازیا بسته کردن سلاح هیچ حادثه غیرمتقربه یا ناخواسته ای روی نخواهد داد.

اسلاید پس از گذشتن از قسمت عقبی قاب بصورت خودکار چفت می شود.

مدل 90 TOW نوع F :

ماشه یک یا دو زمانه. دارای ضامن دستی بر روی اسلاید و قابلیت خواباندن ماشه و دارای قفل اتوماتیک سوزن آتش.

مدل 90 TOW نوع G :

ماشه یک یا دو زمانه. دارای مشخصات مشابه با مدل قبلی و قابلیت مسلح کردن چخماق با کمک فشردن یک اهرم مخصوص.

 

اندیکاتور مسلح بودن:

وقتی گلوله در خزانه قرار می گیرد، علامت قرمز رنگ روی ناخن فشنگ کش بیرون زده و شما را از مسلح بودن سلاح مطلع می سازد. این نقطه در سمت راست سلاح قرار می گیرد و می توان آن را با دیدن یا لمس کردن احساس کرد بنابراین اطلاع از مسلح بودن سلاح در شب و محیط تاریک نیز ممکن خواهد بود.

 

قفل سوزن اتوماتیک:

این مکانیزم باعث می شود که سوزن آتش به جلو رانده نشود مگر اینکه ماشه تا آخر به عقب کشیده شود.

 

1- 90 TOW

2- GوF

3- 19*9 و 0/45 S&W

4- 15،10 و 17 تیر برای 19*9و11،10و 12 تیر برای 0/45 S&W

5- 250 میلی متر در مدلF، 400 میلی متر در مدلG

6- راست گرد، شش خان

7- نیمه خودکار با عقب نشینی کوتاه لوله

8- قفل لوله و پیشانی جنگی

9- سایت قابل تعویض در عقب و جلو

10- آلیاژ سبک آلومینیوم

11- فولاد، پوشش فسفات و Bruniton

12- فولاد آبی ساخته شده به روش تراش ماشه با پوشش کروم در داخل.

+ نوشته شده در  یکشنبه ششم دی ۱۳۸۸ساعت 10:23  توسط ممد  | 

تپانچه زیر آبی H & K P11

شاید کمتر کسی از وجود سلاح زیر آبی مطلع باشد و دلیل این امر محرمانه بودن این سلاح برای مدت زمانی طولانی بوده است . پی 11 یک سلاح سبک دستی ویژه شلیک در زیر آب است و قدرت شلیک 5 گلوله را دارد. در این سلاح از خشاب استفاده نشده است و لوله سلاح نقش خشاب را نیز ایفا می کند . در واقع در هر5 لوله این سلاح 5 گلوله قرار داده شده و بعد از اتمام گلوله ها میتوان بلافاصله با تعویض لوله ، سلاح را پر کرد . اما برای پر کردن لوله ها چاره ای نیست مگر اینکه لوله ها را به کارخانه هکلر و کخ ارسال نمائید تا در آنجا عمل پر کردن لوله ها انجام شود. سلاح در دهه 70 طراحی و تولید شد و بطور رسمی در سال 1976 وارد ارتش آلمان گردید. این تپانچه دارتهائی را بعنوان گلوله پرتاب میکند و قدرت عمل در بالا یا زیر آب را دار.

برد مؤثر سلاح در روی آب 30 متر و در زیر آب 15 متر میباشد.از این سلاح غواصان ارتشهای آلمان ، آمریکا ، دانمارک ، نروژ و اسرائیل برای حفاظت خود در مقابل عوامل انسانی و یا جانوران درنده دریائی استفاده میکنند.(شلیک و شارژ سلاح توسط باطری انجام میگیرد )

 

+ نوشته شده در  یکشنبه ششم دی ۱۳۸۸ساعت 10:20  توسط ممد  | 

کلت کالیبر 45     M1911

 

کلت 45 M1911

در سال 1906 دولت آمریکا اعلام کرد که خواهان تعویض رولورهای کالیبر 38 ارتش با مدل جدیدی از تپانچه های پر قدرت نیمه اتوماتیک است. رولورهای کالیبر 38 دیگر جوابگوی نیازهای جنگهای مدرن نبودند. ارتش بدنبال کالیبر قدرتمندتر 45/0 اینچ (43/11 میلیمتر ) بود . تپانچه مورد نظر ارتش آمریکا میبایستی قادر به شلیک گلوله های 15 یا 16 گرمی بوده و از دوام خوبی برخوردار باشد. یکی از طرحهای پیشنهاد شده به ارتش آمریکا ، تپانچه ساخت طراح سلاح یعنی آقای (برونینگ ) که در آن زمان در کارخانه مشهور کلت مشغول به همکاری بود با ارائه این طرح دریچه جدیدی را به دنیای سلاحهای کمری گشود.

از سال 1911 تا پایان جنگ جهانی اول یعنی 1917 بیش از یک میلیون قبضه از این سلاح تولید شد . از جمله کارخانه هایی که به تولید این سلاح دست زدند میتوان به ( کلت ، اسپرینگ فیلد ، رمینگتون ، بورافس ، پارا اردنانس کانادا ، ساویچ ) اشاره کرد .جواز ساخت این مدل به برخی کشورها مثل نروژ و آرژانتین نیز صادر شد.

در خصوص فرآیند تست تپانچه های انتخاب شده توسط آمریکا جالب است بدانید که تنها تپانچه کلت ، ساخت آقای برونینگ و تپانچه نیمه اتوماتیک ساخت کارخانه ساویچ به مرحله پایانی تست راه یافتند. در این مرحله هر تپانچه می بایستی تا 6000هزار گلوله شلیک میکرد. پس از هر 100تیر شلیک ، اسلحه اجازه می یافت تا به مدت 5 دقیقه خنک شود و مجدداً یک شلیک 100 تیری دیگر ...و پس از هر 1000 گلوله شلیک اسلحه تمیز و روغنکاری می شد تا 6000 تیر شلیک به اتمام برسد.سپس تست شلیک اسلحه با خشابهای کیفیت پائین صورت می گرفت . بعضی از این خشابها کج شده بودند و برخی بخوبی جا نمی رفتند ولی اسلحه مورد نظر میبایستی بتواند با کمک این خشابها نیز شلیک کند.پس از این تست اسلحه مزبور را در مجاورت اسید ، گل ولای ، گردو خاک و ماسه قرار میدادند. سلاح کمری کالیبر 45 ساخت آقای برونینگ با سربلندی از تمامی این آزمایشات بیرون آمده و علامت استاندارد ارتش آمریکا را دریافت کرد.و ارتش آمریکا پس از تستهای طولانی و طاقت فرسا این تپانچه را پسندید و در سال 1911 با نام (M1911 ) را به تولید انبوه رسانید.

برخی از کارشناسان دلیل این موفقیت را نظارت مستقیم آقای برونینگ بر خط تولید کلت 45 میدانند. البته نباید نقش آقای(فردمور) که یکی از مهندسین جوان کارخانه کلت بود را در این موفقیت نادیده گرفت. کلت 45 را بایستی پدر تپانچه های نیمه خودکار دانست. این سلاح با گذر از یک قرن ، هنوز حرفهای زیادی برای گفتن دارد .اما در سال 1980 کلت 45 جای خود را به تپانچه برتا مدل 92 که در آمریکا ساخته می شد ، داد.


 

کشور سازنده

آمریکا

کالیبر

43/11 میلیمتر

طول سلاح

9/21 سانتیمتر

طول لوله

8/12 سانتیمتر

وزن سلاح خالی

300/1 کیلوگرم

سرعت اولیه گلوله

252 متر بر ثانیه

ظرفیت خشاب

7 تیر

 


 

+ نوشته شده در  یکشنبه ششم دی ۱۳۸۸ساعت 10:20  توسط ممد  | 

  

 

کلت زُعاف zoaf pistol

کلت زعاف در سال 1369 توسط صنایع جنگ افزار سازی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با الهام از کلت   (sigsauer p 226 ) طراحی و تولید گردید. سلاحهای کمری زیگ زائور در سال 1987 در آلمان غربی شروع به تولید گردیدند. کلت زُعاف با فشار مستقیم گاز باروت مسلح و لوله آن با هوا خنک میشود.دارای دستگاه نشانه روی از نوع مگسک و شکاف نشانه روی و هر کدام قابلیت تنظیم در سمت را دارند . این سلاح دارای 4 ضامن میباشد که عبارتند از :

1 ضامن قفل بدنه یا ضامن گلنگدن : بالای ماشه قرار دارد و جهت باز و بسته کردن سلاح مورد استفاده قرار میگیرد.

2 ضامن تیر آخر : جهت جلب توجه به خالی شدن خشاب .

3 ضامن اصلی : که بین ضامن تیر آخر و ضامن گلنگدن قرار دارد ، با پائین دادن این ضامن چخماق به حالت مسلح در آمده ولی به سوزن ضربه نمی زند .

4 ضامن خشاب گیر : جهت تعویض خشاب

کالیبر

19 × 9 میلیمتر

طول سلاح

6/19 سانتیمتر

ارتفاع سلاح

9/13 سانتیمتر

طول لوله

2/11 سانتیمتر

تعداد خان و گردش

6 عدد راستگرد

وزن سلاح بدون خشاب

750 گرم

وزن خشاب خالی

95 گرم

ظرفیت خشاب

15 تیر

برد مفید

50 متر

+ نوشته شده در  یکشنبه ششم دی ۱۳۸۸ساعت 10:19  توسط ممد  | 

لاما 380   مدل  ( Micromax 380)

سلاح کمری لاما 380 ساخت یکی از شرکتهای اسلحه سازی خوب کشور اسپانیا به نام گابیلوندو Gabilondo) ) است.اساس کارکرد آن کاملا شبیه کلت 45 یا 1911 است.(این سلاح بنام 1911 مینی نیز نامیده می شود ) در حقیقت لاما مدل 380 نمونه کوچک و سبکتر شده سلاح کمری کلت 45 می باشد .این سلاح جهت استفاده نیروهای پلیس مخفی و بعضی واحدهای حفاظت مورد استفاده قرار می گرفت هر چند هم اینک نیز این سلاح کمری توسط برخی از نیروها هنوز مورد استفاده قرار میگیرد.

لاما 380 همانند مدل بزرگتر خود یعنی کلت 45 یا 1911 علاوه بر ضامن قبضه ای و ضامن قفل گلنگدن از مکانیزم ضامن سوزن نیز سود می برد.این ضامن اجازه حرکت را تا زمانی که ماشه سلاح به عقب کشیده نشود را نمی دهد.امروزه تقریبا در تمام سلاحهای کمری مدرن از این مکانیزم ایمنی علاوه بر سایر مکانیزمها نیز استفاده می شود.در صورت رها شدن سلاح و ضربه خوردن به چخماق و رها شدن به هر دلیل دیگری ، این ضامن نقش مهمی را در جلوگیری از شلیک ناخواسته ایفا می کند.نحوه باز و بست این سلاح درست مشابه کلت 45 میباشد

مختصات

کالیبر                             17×65/7 میلیمتر

طول سلاح                       9/15 سانتیمتر

ارتفاع                             11 سانتیمتر

وزن خالی                       623 گرم

سایت نشانه روی            جلو ثابت،عقب قابل تنظیم در سمت

جنس قبضه                     پولیمر و یا چوبی

ظرفیت خشاب                 7 فشنگ

ایمنی                             ضامن قبضه،ضامن سوزن،ضامن آلات متحرک

+ نوشته شده در  یکشنبه ششم دی ۱۳۸۸ساعت 10:17  توسط ممد  | 

وِزُر سی زد 50 VZOR CZ-50

تاریخچه

پس از جنگ جهانی دوم وزارت کشور چکسلواکی از شرکت (زبروجوفکا ) درخواست کرد که یک سلاح کمری جدید بسازد.سلاحی که شرکت یاد شده برای رفع این نیاز ارائه داد ، توسط دو برادر بنامهای (جان  و   یارو سلاو کرانچویل ) طراحی شد و در واقع یک کپی بسیار نزدیک از سلاحهای معروف والتر PP  و PPK با کالیبر ACP 32  بود.

مشخصات

این سلاح در ابتدا برای کاربرد تجاری و غیر نظامی به فروش می رفتند ، اما چندی بعد و تحت کنترل وزارت کشور چک برای نیروهای نظامی و پلیس ساخته شدند.ساخت این سلاح در سال 1970 پایان یافت. سلاحی است فشرده با ساختار کاملا فلزی که گلوله های نسبتا ضعیف 65/7 میلیمتری را شلیک می کند.این سلاح دارای مکانیزم رفت و برگشتی ساده با لوله ثابت میباشد.ماشه سلاح دارای عملکرد دو زمانه است و دارای یک چخماق و اهرم غیر مسلح سازی نصب شده روی بدنه می باشد.سایت های هدف گیری سلاح ثابت هستند.دکمه رها سازی خشاب در سمت چپ بدنه و بالا قراردارد.برگه ناظم آتش دو وضعیتی بالا آتش و پائین ضامن در سمت چپ بدنه تعبیه شده.

مختصات

کالیبر :      17×65/7 میلیمتر ACP 32 

طول :      7/16 سانتیمتر

ارتفاع :     2/12 سانتیمتر

طول لوله :    6/9 سانتیمتر

وزن با خشاب خالی :    706 گرم

وزن با خشاب پر :   770 گرم

ظرفیت خشاب :    8 تیر

سرعت دهانه :   300 متر بر ثانیه

برد مفید : 50 متر

 

وِزُر  سی زد 52      VZOR  CZ-52

این سلاح کمری در سال 1952 طراحی و ساخته شده و بعنوان تپانچه سازمانی ارتش چکسلواکی پذیرفته شد.بعلت برخورداری از کیفیت ساخت فوق العاده ، تا پایان جنگ سرد و حتی کمی پس از آن در حال خدمت در پلیس و نیروهای مسلح بسیاری از کشورها بوده.تولید این سلاح تا سال 1970 ادامه داشته و تعداد زیادی از آن هنوز در انبار مهمات برخی از کشورهای بلوک شرق یافت می شود.خشاب این سلاح با گلوله های پر قدرت 25 × 62/7 میلیمتری پر می شود.

تپانچه سی زد 52 علیرغم داشتن ظاهری قدیمی از دقت و قدرت فوق العاده ای برخوردار است و تنها تپانچه ایست که از سیستم گلنگدن غلطکی تأخیری سود میبرد.

مختصات

کالیبر :  25 × 62/7 میلیمتر

طول لوله :   43/11 سانتیمتر

طول سلاح :   21 سانتیمتر

وزن : 930 گرم

مکانیزم ماشه : دو زمانه

ظرفیت خشاب : 8 تیر

+ نوشته شده در  یکشنبه ششم دی ۱۳۸۸ساعت 10:16  توسط ممد  | 

ماکاروف  MAKAROV

ماکاروف MAKAROV

تاریخچه

تپانچه ماکاروف PM  مخفف (Pistolet Makarova ) برای پاسخگویی به نیاز فوری ارتش شوروی در جنگ دوم جهانی مبتنی بر سلاح کمری جدید که کوچکتر ، ایمن تر و پر قدرت تر از سلاح استاندارد آن زمان یعنی (Tokarev – TT33)  باشد،بوجود آمد.طرح جدید این تپانچه بصورت بی ربط و ناقصی از اسلحه (Walther pp) آلمانی ، که یکی از موفقترین سلاحهای کوچک کمری در زمان خود بوده ،اقتباس شده بود.در سال 1951 تپانچه ماکاروف تبدیل به سلاح کمری جدید نیروهای مسلح اتحاد جماهیر شوروی گردید که این وضع تا سالهای پایانی قرن بیستم ادامه یافت.در سال 2003 بصورت رسمی اعلام شد که سلاح مذکور جای خود را به تپانچه جدید (Yarygin PY) خواهد داد.اما بنظر میرسد که سلاح ماکاروف تا زمان خارج شدن از خدمت ،کماکان در خدمت سربازان روسی خواهد بود.

در خلال دهه پایانی قرن بیستم ، عده ای هم در صدد بهینه سازی برخی از ایرادات pm  بر آمدند که غالب ایرادات فوق ، قدرت بازدارندگی و کشندگی پائین و ظرفیت کم خشاب این سلاح بود.ابتدا اصلاحاتی روی مهمات بکار رفته در سلاح صورت پذیرفت،مرمی سبکتر و باروتی قویتر برای فشنگ 18 × 9 میلیمتری از آن جمله اند.سلاح جدید عنوان pmm  را به خود گرفت.این بهینه سازی باعث افزایش سرعت اولیه گلوله از 315 متر بر ثانیه در فشنگ استاندارد قبلی به 430 متر بر ثانیه گردید.نسخه جدید اسلحه pmm به لحاظ ظرفیت خشاب بالاتر ، بر اساس مهمات جدید بهینه سازی گردید که خشاب آن از فلزی نازکتر ساخته شده بود.تپانچه pmm به ارتش و نیروی انتظامی روسیه عرضه شد اما با استقبال خوبی روبرو نگردید.ارتش روسیه سرانجام توجه خود را معطوف به بهینه سازی تپانچه یاریگین کرد.

مشخصات

ماکاروف pmm تپانچه ای ساده ، پر سر و صدا،با طرحی غیر پیچیده و ارزان قیمت ، یکی از بهترین تپانچه های جمع و جور تدافعی زمان خود میباشد.گر چه اسلحه دقیقی نبوده و برد مؤثر آن کمتر از 15 الی 20 متر میباشد ، اما به لحاظ تدافعی سلاحی نیرومند و قابل اعتماد محسوب میگردد.سیستم نشانه روی این سلاح در انواع ثابت و قابل تنظیم ارائه گردیده ،نحوه مسلح شدن pmm  با فشار گاز باروت میباشد و عملکرد ماشه آن از نوع دو حالته است .اهرم ضامن سلاح در قسمت چپ سلاح و بر روی روآیک (گلنگدن ) آن واقع شده و هنگامیکه مکانیزم آن درگیر شود ، چکش ضارب به صورتی ایمن بجای خود برگشته و سپس چکش ، پیشانی جنگی و روآیک کلا قفل می گردند.چکش سلاح را میتوان بخاطر دقت در اولین شلیک با دست عقب کشید و یا اینکه با فشار بیشتر بر روی ماشه در حالت دو مرحله ای ، ابتدا آنرا مسلح و سپس شلیک نمود.خشاب تمام فلزی ظرفیت 8 فشنگ را داشته و هنگامیکه آخرین تیر شلیک شد. روآیک عقب می ماند.سلاح pmm دارای یک سیستم نشانه روی ثابت استاندارد بوده که در مدلهای صادراتی ، قسمت شکاف درجه آن قابل تنظیم می باشد.

مختصات مدل PM

کالیبر :  18 × 9 میلیمتر

سیستم ماشه : دو حالته

طول سلاح :  1/16 سانتیمتر

طول لوله : 35/9 سانتیمتر

وزن تپانچه خالی : 730 گرم

ظرفیت خشاب : 8 فشنگ

مختصات مدل PMM

کالیبر :  18 × 9 میلیمتر

سیستم ماشه : دو حالته

طول سلاح : 5/16 سانتیمتر

طول لوله : 35/9 سانتیمتر

وزن تپانچه خالی : 760 گرم

ظرفیت خشاب : 12 فشنگ.

+ نوشته شده در  یکشنبه ششم دی ۱۳۸۸ساعت 10:15  توسط ممد  | 

BROWNING  FN

 

کلت برونینگ اف ان BROWNING FN

تاریخچه کلت برونینگ

این سلاح ساخت کشور بلژیک است و از قدیمی ترین سلاحهای کمری است.اولین نوع کلت برونینگ در سال 1879 ساخته شد،در سال 1900 میلادی نوعی از این سلاح که چخماق آن بر روی بدنه قرار داشت وکالیبر 32/. اینچ با خشاب 5 تیری به بازار عرضه و در ارتش بلژیک مورد استفاده قرار گرفت. در سال 1906 یک نوع کوچکتری از آن ساخته شد که در کف دست جای می گرفت کالیبر آن 25/. اینچ بود و حجم خشاب آن 6 فشنگی بود و به مدل بی بی (کودکانه ) معروف بود. در سال 1910 مدل پیشرفته تر آن به بازار عرضه شد که کالیبر آن 32/. اینچ و حجم خشاب آن 7 فشنگی بود و به مدل 1910 معروف شد. در سال 1922 مدلی ساخته شد که با حجم خشاب بیشتر و قدرت نفوذ بیشتر و لوله بلندتر مورد استفاده در ارتش و پلیس اروپا قرار گرفت (کالیبر 32/. با خشاب 9 فشنگی و کالیبر 38/. با خشاب 8 فشنگی ) در تمام این نوع سلاحها ضامن اصلی روی بدنه بود و گلنگدن را متوقف می کرده و فاقد ضامن گلنگدن بوده اند . در سال 1935 مدل دیگری ساخته شد که کالیبر 9 میلیمتری و حجم خشاب 13 فشنگی دارای ضامن گلنگدن و فاقد ضامن قبضه ای بود که روزنه دید آن مانند سلاح کلاشنیکف بود و از 50 متر تا 500 متر تنظیم می شد ، بعدها مدل AD140 عرضه شد که ضامن چخماق بر روی گلنگدن قرار داشت و دارای ضامن گلنگدن بود و در دو نوع کالیبر ساخته شد (9 میلیمتری کوتاه 13 فشنگی و 65/7 میلیمتری 12 فشنگی ).مدل جدید این سلاح با کالیبر 9 میلیمتری بلند و حجم خشاب 13 فشنگی با طول لوله بلندتر و قدرت بیشتری به بازار عرضه شد و در چند مدل ساخته شد.

1 – مدل HP نظامی : که روی چخماق آن سوراخی بود و در پائین قبضه آن حلقه ای قرار داشت.

2 – مدل HP تجارتی : فاقد سوراخ چخماق و حلقه است.

3 – مدلهای سفارشی : قبضه آن از صدف و روی بدنه آن کنده کاری شده است.

مشخصات کلت برونینگ

سلاحی است نیمه خودکار که با فشار مستقیم گاز باروت مسلح و با هوا خنک و با خشاب 13 فشنگی از زیر تغذیه میشود، دستگاه نشانه روی ان دارای روزنه دید و مگسک ثابت است.این سلاح دارای سه نوع ضامن است :

1 – ضامن اصلی یا ضامن چخماق : که دارای دو وضعیت است ، بالا ضامن و پائین آتش ، که این ضامن در سمت چپ سلاح و بالای قبضه قرار دارد.

تذکر – زمانی میتوانیم از این ضامن استفاده کنیم که چخماق مسلح باشد.

2 – ضامن گلنگدن یا ضامن تیر آخر: که بعد از شلیک آخرین تیر، گلنگدن را در انتهای مسیر خود متوقف میکند و در سمت چپ سلاح بصورت برگه ای تعبیه شده.

تذکر – پس از توقف گلنگدن ،کافی است خشاب خالی را خارج کرده و خشاب پر را داخل کرده و گلنگدن را کمی به عقب کشیده و سپس رها کنیم و یا کافی است که سر ضامن گلنگدن را به طرف پائین فشار دهیم تا گلنگدن رها شده و سلاح مجددا مسلح شود.

3 – ضامن نیم چخماق : برای جلوگیری از ضربه زدن بی موقع چخماق است که در این حالت سلاح شلیک نمی کند .

تذکر – اگر خشاب داخل سلاح نباشد ، سلاح تیراندازی نمی کند حتی اگر مسلح باشد.

مختصات کلت برونینگ

کشور سازنده : بلژیک و آمریکا

کالیبر : 9 ×19 میلیمتر (پارابلوم)

وزن سلاح بدون خشاب : 850 گرم

وزن خشاب خالی : 80 گرم

وزن سلاح با خشاب پر : 090/1 کیلوگرم

طول سلاح : 2/20 سانتیمتر

تعداد خان : 6 عدد و گردش از چپ به راست

حجم خشاب : 13 فشنگ

برد مفید : 50 متر

برد نهایی : 1200 متر

مهمات این سلاح از انواع مهمات کالیبر 9 × 19 میلیمتری پارابلوم استفاده میشود.

 

+ نوشته شده در  یکشنبه ششم دی ۱۳۸۸ساعت 10:13  توسط ممد  | 

طپانچه اعلام خبر   Signal Pistol

 

طپانچه اعلام خبر Signal Pistol

طپانچه اعلام خبر ،جنگ افزاری است ساخت ایران که از سال 1355 شروع به ساخت گردید . طپانچه های اعلام خبر برای مشخص کردن موقعیت نیروهای پیاده یا آگهی خبرهای قراردادی بکار برده می شود. با فشنگ کالیبر 5/26 میلیمتری منور تغذیه میشوند ، دستی و بدون خان که برای شلیک فشنگهای اعلام خبر کوتاه (بدون چتر ) و بلند ( چتردار ) مورد استفاده قرار میگیرد. این سلاح فاقد ضامن و دستگاه نشانه روی بوده و نواخت تیر آن 10 الی 20 گلوله در دقیقه می باشد . این سلاح از دو قسمت اصلی لوله و بدنه تشکیل شده و برای گلوله گذاری و پوکه برداری لازم است ضامن نگهدارنده لوله را به سمت عقب کشیده ، لوله سلاح را جهت پر یا خالی کردن آماده نمود.

این سلاح در دو مدل تولید میشود:

1 – مدل ماشه دار (5/26  LP ) از طریق تاشدن لوله فشنگ گذاری میگردد و از طریق ماشه شلیک می کند.

2 – مدل بدون ماشه ( WT 5/26 LP ) از طریق دوران درپوش ته لوله ، فشنگ گذاری میگردد سپس با ضربه ، به ته طپانچه عمل شلیک انجام می شود.

مختصات فنی مدل ماشه دار (5/26  LP )

کالیبر : 5/26 میلیمتر

وزن سلاح : 900 گرم

برد گلوله با چتر : 150 متر

برد گلوله بدون چتر : 100 متر

طول سلاح : 21 سانتیمتر

طول لوله : 15 سانتیمتر

مختصات فنی مدل بدون ماشه ( WT 5/26 LP )

کالیبر : 5/26 میلیمتر

وزن سلاح : 450 گرم

برد گلوله با چتر : 150 متر

برد گلوله بدون چتر : 100 متر

طول سلاح : 5/18 سانتیمتر

طول لوله : 15 سانتیمتر

انواع مهمات

 

1 – مهمات منور : کوتاه (بدون چتر ) و بلند ( چتردار )

2 – مهمات دودزا : این مهمات با رسیدن به آخرین نقطه پرواز عمل می کند.

نکات ایمنی طپانچه

1 – از گلوله های معتبر که تاریخ مصرف آن به پایان نرسیده است استفاده کنید .

2 – چنانچه مهمات پس از شلیک عمل نکرد ، سریعا آنرا خارج نکنید.

3 – هرگز سلاح را در دسترس افراد غیر مجاز و آموزش ندیده قرار ندهید .

4 – همیشه سلاح را تمیز کرده و قطعات داخلی و دستگاه چکاننده را روغنکاری نمائید ( داخل لوله را با محلول آب و صابون نظافت کنید ).

5 – از سلاحهایی که لوله آن خود به خود باز میشود استفاده نکنید.

6 – سلاح دارای مهمات را بطرف انسان ، انبار سوخت ،انبار پوشاک و... نشانه روی نکنید.

7 – هنگام شلیک حتما هر دو دست را بالای سر کشیده ، سپس شلیک کنید.

8 – قبل از شلیک ، حتما جهت وزش باد را در نظر داشته باشید.

+ نوشته شده در  یکشنبه ششم دی ۱۳۸۸ساعت 9:56  توسط ممد  | 


 

DESERT EAGLE

این تپانچه پر قدرت توسط کارخانه Magnum Research طراحی و توسط صنایع اسلحه سازی رژیم اشغالگر قدس بهینه سازی شده.این سلاح کمری علاوه بر داشتن قدرتی فوق العاده ، از مکانیزم منحصر به فردی بهره میگیرد.عمده سلاحهای کمری از گلنگدن کورس کوتاه استفاده میکنند ،درحالیکه عملکرد گلنگدن این سلاح توسط فشار گاز باروت صورت میگیرد.در واقع مکانیزم گلنگدن این سلاح از تفنگ M 16 اقتباس شده .مزیت این نوع گلنگدن در این است که میتوان از فشنگهای بسیار قدرتمندی استفاده کرد که قبلا تنها توسط رولورها قابل شلیک بودند.این سلاح در سه مدل ساخته شده که عبارتند از :

Mark I : این مدل دارای قاب آلومینیومی بوده و قادر به شلیک گلوله های کالیبر 375/0 مگنوم و 44/0 است.

Mark VII : این مدل دارای لوله 6 یا 10 اینچی (152 و 254 میلیمتری ) بوده و قادر به شلیک گلوله های 44/0 مگنوم است.

Mark XIX : این مدل قادر به شلیک گلوله های کالیبر 357/0 مگنوم ، 44/0 مگنوم و 50/0 میباشد.

برای تعویض کالیبر سلاح کافی است تا لوله و مکانیزم تغذیه آنرا با نوع مورد نظر تعویض کنید.طبق یک نظر سنجی مشخص شده که محبوبترین لوله های بکار رفته در این سلاح انواع 6 اینچی هستند اگر چه لوله های 10 و 14 اینچی نیز در دسترس میباشند.تمامی این لوله ها مجهز به زائده ای هستند که برای نصب دوربین در نظر گرفته شده.

بعلت استفاده از گلوله های حجیم و پر قدرت در این سلاح ، ظرفیت خشاب آن کمی کاهش پیدا کرده.ظرفیت خشاب این سلاح در کالیبر 357/0 مگنوم 9 تیر ، در کالیبر 44/0 مگنوم 8 تیر و در کالیبر 50/0 AE معادل 7 تیر میباشد.برای مقایسه بد نیست بدانید که ظرفیت خشاب سلاح کمری SIGSAUER P226 در کالیبر 9 میلیمتری نوع LUGER معادل 16 تیر است.صنایع اسلحه سازی اسرائیل IMI ، گونه مشابه این سلاح را با نام JERICHO 941 طراحی کرده که البته تنها در ظاهر به DESERT EAGLE شباهت دارد.گلنگدن این مدل از نوع کورس کوتاه و ماشه آن دو زمانه است شباهت دیگر این بچه عقاب ! با نمونه اصلی گلوله های بکار رفته در آن با کالیبر 41/0 یا 41/0 AE است .همچنین میتوان گلوله های 9 میلیمتری LUGER را در آن بکار گرفت که برای اینکار تنها تغییر مورد نیاز ،تعویض لوله سلاح است.دلیل این امر این است که گلوله های 41/0 AE همان گلوله های کوتاه شده 41/0 مگنوم هستند.همچنین مکانیزم گلنگدن و خزانه این سلاح بر مبنای پوکه گلوله های 9 میلیمتری LUGER ساخته شده که کاربرد هر دو کالیبر را تنها با تعویض لوله ممکن میسازد.

در خصوص کالیبرهای 44/0 مگنوم 50/0 AE نیز همین مسئله صدق میکند.تعویض این دو کالیبر تنها به تعویض لوله و خشاب نیاز دارد.البته بعلت بکارگیری مکانیزم گلنگدن مسلح شونده با گاز باروت ، لوله این سلاح از جنس بسیار مخصوص و گران قیمتی ساخته میشود که همین امر تعویض کالیبر را به یک گزینه پر هزینه تبدیل میکند.

مختصات

کالیبر : 357/0 مگنوم ،44/0 و 45/0 اینچ

طول : 5/37 سانتیمتر

طول لوله : 152 میلیمتر

ارتفاع : 16 سانتیمتر

عرض : 32 میلیمتر

وزن : 1766 گرم

تعداد خان : 6

ظرفیت خشاب : 9 ، 8 ، 7 در کالیبرهای مختلف

+ نوشته شده در  یکشنبه ششم دی ۱۳۸۸ساعت 9:53  توسط ممد  | 

غلاف فو بوس | غلاف ,

 

fobus

غلاف " فوبوس "

 با مکانیزم چرخنده

این نوع غلافها دارای مکانیزم چرخنده 360درجه ای می باشند

برای نیروهای گشت پلیس

هستندبه دلیل اینکه امکان تغییرزاویه نصب وقرارگیری راجهت

حمل راهتروسریعتر کشیدن سلاح می دهند.حسن دیگراین غلافها

دراین می باشد که شخص کاربرسلاح نیازی به تغییر نوع غلاف

حمل خود نخواهدداشت.جهت حمل درهرشرایطیبه دلبل وجود

ضامن نگهدارنده سلاح حتی درشرایط واژگون می باشد. این

غلافهادردواندازه بزرگ وکوچک ومدلهای مختلف ساخته شده اند

 و محافظان و نیروهای امنیتی مناسب


+ نوشته شده در  جمعه هجدهم اردیبهشت ۱۳۸۸ساعت 18:33  توسط ممد  | 

پی ۹۹ | سلاح کمری ,


پی ۹۹ کیو - آ

کالیبر                 9      م م
طول لوله           101  م م
طول کولی         178  م م
ارتفاع                136  م م
وزن                   707  گرم
مکانیزم             دو زمانه
ظرفیت              16(9م م)

+ نوشته شده در  جمعه هجدهم اردیبهشت ۱۳۸۸ساعت 18:25  توسط ممد  | 

ام کا - ۴۰ | سلاح کمری ,

کلت ام کا - ۴۰

کالیبر :                       ۴۰ اسمیت وسون

طول :                          ۱۳۶ م م

طول لوله :                    ۷۸  م م

ارتفاع :                         101 م م

وزن :                             654 گرم

خشاب :                        5

نوع ماشه :                    دو زمانه

تعداد خان :                     6

+ نوشته شده در  جمعه هجدهم اردیبهشت ۱۳۸۸ساعت 18:25  توسط ممد  | 

کا ۴۰ | سلاح کمری ,

کا هر  -  کا ۴۰ 

کالیبر                ۴۰   اسمیت وسون

طول لوله           ۸۹   م م

طول                  ۱۵۵  م م

خشاب              ۶

نوع ماشه          دو زمانه

تعداد خان          ۶

+ نوشته شده در  جمعه هجدهم اردیبهشت ۱۳۸۸ساعت 18:24  توسط ممد  | 

سلاح کمری ریگر |

ریگر

کالیبر                   22    ال  آر
طول لوله               120  م م
طول                    222  م م
وزن                    1020 گرم
تعداد خان              6      راستگرد
ظرفیت خشاب         9      تیر

+ نوشته شده در  جمعه هجدهم اردیبهشت ۱۳۸۸ساعت 18:23  توسط ممد  | 

سلاح کمری MicroMax 380

کالیبر    380 AUTO
ارتفاع ۱۱۰ میلی متر
طول لوله 85 سانتی متر
طول کل 159سانتی متر
وزن خالی  623 گرم
ظرفیت خشاب 7 گلوله

+ نوشته شده در  جمعه هجدهم اردیبهشت ۱۳۸۸ساعت 18:22  توسط ممد  |